آرت کلی چیست ؟

آرت کلی از ذرات نقره و ماده ی پیوند دهنده و آب تشکیل شده است ... در هنگام کار با آرت کلی مقدار آب درون ماده بر اثر حرارت تبخیر شده و ماده ی پیوند دهنده ی آن که نوعی خمیر کاغذ است پس از پختن می سوزد و نقره ی بدست آمده نقره ایست با خلوص 99.9 درصد ...

شکل های آرت کلی

Modelling Clay

این نوع گل آرت کلی بیشترین مصرف را در بین مواد ارت کلی دارد ، از نظر غلظت و انعطاف پذیری به گل رس شباهت دارد و می توان آن را به راحتی با دست شکل داد، با فشردن هر چیزی که بافت زیبایی دارد آن بافت را به گل می توان منتقل کرد .

Paste

پیست رقیق ترین حالت آرت کلی است و از غلظت کمتری نسبت به گل برخوردار است ، می توان با قلم مو از آن استفاده کرد .

Syringe

سرنگ برای ساختن قطعات مشبک یا طرح دادن روی یک قطعه ی ساده و یا ساخت قطعات تو خالی به کار می رود .

Overlay

مایع اوور لی برای نقاشی کردن روی چینی ، سرامیک ، شیشه ، سفال و... به کار می رود . میتوان آن را با قلم مو روی قطعه ی مورد نظر کشید و پخت .

 

مراحل کار با آرت کلی

( شکل دادن اولیه ) :Forming

در این مرحله میتوانید با فرم دادن ، بریدن ، باز کردن گل با وردنه ، استفاده از قالب ، بافت و...شکل کلی مورد نظر را به دست آورید .

( خشک کردن ) :Drying

در مرحله ی دوم خشک کردن کار اهمیت دارد برای خشک کردن قطعه می توان از سشوار استفاده کرد .

( انجام اصلاحات ) :Pre-finishing

در این مرحله قطعه ی شما ممکن است دارای ترک، فرو رفتگی یا برجستگی هایی باشد که برای شما مطلوب نیست . هر قدر در این مرحله با حوصله و دقت بیشتر کار کنید قطعه نهایی شما زیباتر و بی عیب و نقص تر خواهد بود.

( پخت ) :Firing

بعد از اینکه قطعه کاملا به شکل مطلوب در آمد میتوانیم قطعه را بپزیم.

( پرداخت ) :Polishing

بعد از پخت و سرد شدن قطعه وقت پرداخت آن است . اولین کار برس زدن با فرچه سیمی می باشد. فرچه سیمی لایه ی سفید رنگی را که روی قطعه را پوشانده پاک می کند و به آن جلای نقره ای می دهد .